• RSS
  • Navigator
  • Aktuality

Aktuality

19. listopadu 2024



Chcete využívat nástroje generativní AI, ale nevíte, jak na to? Rádi byste se dozvěděli tipy a rady, jak s umělou inteligencí nejlépe pracovat a na co si naopak dát pozor? Následující kroky Vám pomohou začít a nasměrují Vás na další relevantní zdroje informací a novinek.


1. Přehled AI nástrojů na UK


Níže naleznete přehled dostupných AI nástrojů na Univerzitě Karlově. Doporučujeme začít s webovým chatbotem Microsoft Copilot, který je dostupný všem uživatelům na UK (je třeba se přihlásit univerzitním účtem), generuje text a obrázky na obdobné úrovni jako ChatGPT a zároveň nevyužívá vložená data k dalšímu trénování. Další informace včetně videonávodu naleznete v odkaze.


Na přehled nástrojů se podívejte zde

2. Praktické využití AI (nejen) při studiu


Kurz se skládá celkem ze 7 modulů. Ty jsou na sobě do velké míry nezávislé, takže mezi nimi můžete libovolně přeskakovat. Doporučujeme začít prvními dvěma, které představují základní problematiku generativní AI.


Tento kurz :


Poodhalí zákulisí technologie Generativní AI


Představí základní principy efektivní práce s chatboty


Nastíní možnosti praktického využití chatbotů při konkrétních výzvách studia


Upozorní na některá rizika a etická hlediska, která se s užíváním chatbotů pojí


Kurz vznikl na půdě Fakulty humanitních studií jako Praktické možnosti využití AI při studiu. Domníváme se ovšem, že skvěle poslouží jako úvod do práce s generativní AI pro jakéhokoliv začátečníka!


Na kurz se podívejte zde


Kurz připravili:


Martin Dolský

Maty Vacek

koncepce kurzu a tvorba obsahu

tvorba obsahu a ilustrace


Honza Vavřiník

technická realizace, video produkce a grafický design


3. Odkazy na zajímavé tvůrce


Oblast generativní AI se vyvíjí velmi dynamicky a nelze se spoléhat jen na jednorázové kurzy nebo školení. Níže nabízíme seznam tvůrců, kteří Vám pomohou zůstat takříkajíc v obraze. Samozřejmě, každému vyhovuje něco jiného, a proto tento seznam berte jako odrazový můstek pro vlastní průzkum.



Sdílet na: